Čich hraje v našem životě velmi důležitou roli. V moderním světě, kde používáme parfémy, antiperspiranty, vonítka do auta i do bytu a do jídla se přidávají zvýrazňovače chuti i vůně, dochází k postupnému otupování tohoto smyslu. Jaký význam přikládají čichu domorodé národy? Dá se čich natrénovat? A proč se v nás spustí emoční koktejl, když ucítíme specifickou vůni?
„Čich nám zásadně ovlivňuje kvalitu života. Je taky indikátorem nebezpečí. Varuje nás před unikajícím plynem nebo zkaženým jídlem, které by nám neudělalo dobře. Zároveň je ale klíčový pro naši paměť. S příjemnou vůní se nám aktivují mozková centra, která můžou za to, že nás zaplaví pocity radosti a blaženosti.“
Vůně je v partnerském soužití velmi zásadní. Vůně vlasů, parfému na šíjí i vůně intimity. Ta je pro milostné prožitky naprosto klíčová. Jak moc nás vůně ovlivňuje ve volbě partnera? Jak může naši vzájemnou vůni ovlivnit hormonální antikoncepce? A proč si někteří partneři po letech přestanou vonět?
„Partnera bychom si měli vyčichat. Vůně partnera je totiž jednou z nejdůležitějších, která nás provází v dospělém životě. Podle vůně poznáme, jestli jsme s partnerem kompatibilní a jestli je tam bude vzájemná sexualita.“
MARTIN KARÁSEK
Prošel si pharma byznysem, slibně se rozvíjející kariéru hodil za hlavu a začal pracovat jako potápěč v Thajsku. Pobyt v Asii mu ale překazila zákeřná nemoc, nad kterou naštěstí zvítězil. Nemoc ale taky znamenala přesun a jiný směr jeho životní cesty. Zamířil do Ameriky a v Texasu se zabýval prodejem oceli i sledováním tamní mentality. O části svého života potom napsal provokativní román „CIRKUS KARANTÉNA,“ který čtenáře zaujal svou kontroverzností a přímočarostí. Dnes je Martinův svět plný vůní a esencí. Aktuálně zastává pozici obchodního ředitele firmy na výrobu esenciálních olejů BEWIT.