Žena patří do kuchyně a stará se o děti. Muž vydělává a nosí domů peníze. Stereotypy a škatulky, které jsme si převzali od našich předků. Role ženy a muže se nejen ve vztahu, ale i ve společnosti, za posledních pár let pořádně změnila.
„Každý v sobě máme mužské i ženské části. Jsou v nějakém poměru unikátně namíchané. Je potřeba to přijmout. Přijmout se jako člověk – jako muž, jako žena. Ze sebepřijetí pak vzniká určitý typ sebedůvěry, který je pro vztah důležitý.“
Najít si partnera, se kterým budete žít v symbióze, harmonii a zcela bez konfliktů. To zní jako pohádka. Není ale přece jen občas potřeba rozvířit vlny? Jsou hádky kořením vztahu? A co o partnerství vypovídá divoká italská domácnost?
„Když si najdeme partnera, se kterým budeme ladit úplně ve všem, velmi rychle se začneme nudit. Nebude tam přítomen prvek společného růstu, který je v nás jako lidská potřeba zakódovaný.“
Žijeme v uspěchané době. Máme plnou hlavu starostí, povinností, práce i úkolů, ketré musíme zvládnout a zdolat. Může se tedy stát, že svůj vztah odsuneme na druhou ne-li třetí kolej. Zkrátka se sami sobě vzdalujeme. Jak najít zpátky cestu k intimitě a blízkosti? Co je to vůbec ta intimita? A jaký vliv má sexualita na naše partnerství?
„Pojem sexuality můžeme zredukovat na technické záležitosti a na to, jak sex oživit třeba prádlem. To jsou pěkné rady, které dost často vidíme v lifestylových časopisech. Takhle ale blízkost nenavodíme. Je důležité, aby byl pro nás byl příjemný dotek od partnera. Začíná to interakcí s partnerem v průběhu dne. Není to až o nějakém večerním aktu, do kterého se pustíme ze zvyku a povinnosti.“
MICHAL BARTOŠ
Terapeut, lektor, inspirátor a spoluautor knih Smysluplné vztahy a Zrozeni k propojení, které se staly bestsellery. Mimo jiné je také manželem, rodičem, podnikatelem a cestovatelem, který se zajímá o filozofické, psychologické a duchovní směry.
https://www.facebook.com/michalvbartos/