Moderní životní styl nás doslova přikoval k židlím. Průměrně prosedíme až 10 hodin denně – a to je dost velký problém. Tělo se tím zpomaluje, svaly slábnou, záda bolí a zvyšuje se riziko obezity, cukrovky a dalších neduhů, které se pojí s životním stylem 21. století. Navíc když dlouho sedíme, tělo se přizpůsobí – začneme se hrbit, svaly se zkracují a ztrácíme pohyblivost. Ani tři tréninky týdně v posilovně nevyrovnají celodenní nehybnost. Takže co teď s tím? Jak vrátit tělu pružnost a zbavit se bolestí zad? A jak to zvládnout, i když nedáme výpověď v práci?
„Naše tělo se stává mistrem v tom, co děláme nejčastěji. A my? My jsme mistři v sezení. Bolavá záda, kyčle, kolena… Moderní doba nás přikovala k židlím. Sed ze života neodstraníme, ale můžeme ho kompenzovat. Hýbejme se! Naše tělo nám to vrátí.“
Každý den nás obklopují desítky možností, jak cvičit. Lekce jógy, HIIT tréninky, silové tréninky v posilovně nebo trendy skupinové lekce slibující pevné tělo za pár týdnů. Děláme dřepy, výpady, zvedáme činky a formujeme svaly. Ale stačí to? Je tohle cesta k opravdu zdravému tělu? Proč nás bolí záda, krční páteř a kolena, i když se snažíme pravidelně hýbat?
"Zapomněli jsme chodit. Celý den sedíme – v kanceláři, v autě, i v posilovně opakujeme stejné pohyby. Přitom nejpřirozenější pohybová hygiena je ta nejjednodušší: choďme! Procházky jsou to nejlepší, co pro své tělo můžeme udělat."
SANDRA SELINGER
Pohybová lektorka a doslova alchymistka pohybu, která učí lidi prozkoumávat své tělo novým, neotřelým způsobem. Její filozofie se opírá o myšlenku, že tělo není jen výkonný stroj, ale především inteligentní a hravý organismus, který si zaslouží být vnímán s respektem, lehkostí a zvědavostí.
V současnosti působí v pohybovém studiu Spojka v Brně, kde se věnuje individuálním i skupinovým lekcím zaměřeným na zlepšení pohybových návyků, odstranění chronických bolestí a celkové posílení těla i mysli. Její přístup k pohybu je hluboce propojen s emocemi – věří, že způsob, jakým se hýbeme, odráží náš vnitřní stav, a naopak. Skrze pohyb učí své klienty, jak lépe porozumět svému tělu, jak se v něm cítit dobře a jak obnovit ztracenou hravost, která je pro přirozený pohyb klíčová.
Sandra je také autorkou unikátního konceptu Divnopohyby, který bourá stereotypy o tom, jak bychom se měli hýbat. Ukazuje, že zdravý pohyb nemusí být striktní a předvídatelný, ale naopak pestrý, intuitivní a radostný. Jejím cílem je vrátit lidem důvěru ve vlastní tělo, učit je vnímat ho jako přirozený nástroj k radosti, uvolnění a svobodě.
Díky své dlouholeté praxi a neustálému vzdělávání propojuje různé přístupy k pohybu a inspiruje se nejen moderními poznatky o biomechanice, ale i pohybovými vzorci, které jsou vlastní malým dětem. Právě v nich vidí klíč k tomu, jak znovu objevit přirozenost pohybu a zbavit se mnoha problémů, které vznikají jednostranným zatěžováním těla.