Sebeláska, sebepřijetí a nezdravý vztah k vlastnímu tělu. To jsou témata, která rezonují médii a sociálními sítěmi. Jak velký vliv ale můžou mít právě média na to, že narůstá počet lidí (převážně žen a dívek) s poruchou příjmu potravy? Co všechno se podílí na vzniku psychického onemocnění, které má přesah do všech sfér denního fungování? A jak moc nás denně ovlivňuje Instagram, Facebook a další platformy?
„Sociální sítě můžou být prospěšné. Jen je třeba je správně uchopit. Můžou nám pomáhat v tom, abychom našli blízkou komunitu, se kterou můžeme sdílet své problémy a nacházet řešení. Klíčové je ale, jak se na sítích cítíme. Pokud nám pomáhají, inspirují nás a dělají radost, využívejme je. Jestli ale cítíme na sítích úzkost, raději je odinstalujme.“
Žijeme v době, kdy stále převládá kult štíhlosti. Sice se ve společnosti stále více skloňují pojmy jako body positivity, fit and fat, ale z časopisů, letáků, televize a internetu se na nás stále usmívá spousta, až enormně štíhlých žen a vysportovaných mužů. Jak nejít od extrému k extrému? Kdy je zdravá strava ještě „normální“ a kdy už hraničí s poruchou? Co značí pravidelné přejídání? A co když po něm přicházejí výčitky, kolotoč diet a hubnutí?
„Přejídání souvisí s psychikou. Je to kompenzace emocí. Když prožíváme stres, napětí, náročné období, jídlo v nás dokáže vybudit příjemné emoce. Zejména sladká jídla a sladkosti.“
VLADIMÍRA OSADNÍKOVÁ
Psychoterapeutka ve výcviku a koučka, která pomáhá lidem na jejich cestě k sobě. Vedoucí ostravské pobočky Centra Anabell, lektorka primární prevence. Mezi její ústřední témata patří poruchy příjmu potravy a duševní onemocnění, sebepřijetí, utváření vztahu k sobě a svému tělu, sebeláska i sebehodnota, mezilidské interakce i vztahy, profesní a kariérové poradenství. Při své práci se řídí heslem: „…když něco děláš srdcem, nemůžeš se splést.“
https://www.vladimiraosadnikova.com/
https://www.instagram.com/vladimira_osadnikova/