Káva je nejen stimulantem, který nás probudí, ale i chvílí zastavení, radosti a sdílení. Ať už si ji vychutnáváte doma, v kavárně nebo na cestách. Je to rituál, který přináší do našeho života více chuti, energie a spojení s ostatními i sami se sebou. Jak se pozná kvalitní káva? Jak ji ideálně připravit, aby nám chutnala a mohli jsme z ní těžit veškeré benefity? V jaké kavárně si dát dobré kafe a které se raději vyhnout obloukem?
„Tím, že je káva ovoce, má ohromnou škálu chutí a vůní, které v ní můžeme hledat. Její chuť můžeme ovlivnit i způsobem pražení a způsobem přípravy. Vliv na chuť kávy má taky to, s jakou náladou a energií ji připravujeme.“
Když se řekne kakao, většina z nás si představí sladký šálek horké čokolády, kterou jsme popíjeli jako děti. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje jeho hlubší a spirituálnější verze? Ceremoniální kakao – starodávný nápoj, který je dnes znovu objevován a přijímán pro své účinky na tělo i duši – nabízí mnohem víc než jen uspokojení chuťových pohárků. Jaký je rozdíl mezi instantním kakaovým nápojem a poctivým ceremoniálním kakaem. Co našemu tělu přináší? A jak vypadá taková kakaová ceremonie?
„Každá rostlina je medicína. Ať už je to káva, kakao, nebo nějaká bylinka. Všechno může být medicínou, pokud víme, proč to pijeme a s jakým záměrem to pijeme. Je důležité vědomě přijímat to, co si dáváme.“
TEREZ WRAU
Písničkářka, textařka a průvodkyně kakaovými rituály, jejíž hudba je plná něhy a síly. Zároveň je velkou milovnicí kávy a ceremoniálního kakaa. Část svého života cestovala po světě jako buskerka a svou hudbou oslovovala lidi na ulicích různých měst. Sbírá písně a příběhy z různých kultur a vnáší je do své vlastní tvorby. Věří, že každá rostlina, ať už je to káva nebo kakao, je medicínou, která nás může léčit, pokud ji přijímáme vědomě a s láskou. Její hudba i životní přístup jsou oslavou přirozené divokosti a propojení s přírodou.