Michal Botek: "Závislost na sportu existuje. Tělo si žádá pravidelné dávky."

Michal Botek: "Závislost na sportu existuje. Tělo si žádá pravidelné dávky."

Jak nabudit tělo k lepšímu výkonu? Co dělat, když chceme efektivněji spalovat tuky a zhubnout? Jak zlepšit regeneraci našeho organismu po zátěži? Co dělat, když nás po sportu bolí celé tělo? A jakou roli hraje molekulární vodík v procesu regenerace? Nejen o tom jsme si povídali s uznávaným odborníkem na fyziologii a sportovní vědy, docentem Michalem Botkem.

Pravidelný pohyb nám pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje kvalitu spánku a ukazuje se, že lidé, kteří pravidelně sportují, mají často více energie a vyšší sebevědomí. Při fyzické aktivitě se v těle uvolňují endorfiny, které nám pomáhají cítit se šťastněji a spokojeněji. Můžou být tyto pocity návykové? Existuje závislost na sportu? A může být pohyb zdrojem relaxace a zároveň cestou, jak ven z abstinenčních příznaků?

„Když si mozek zvykne na pohybovou aktivitu, na vyplavování endorfinu, na pravidelné pocity štěstí, stane se na pohybu závislý. Pohyb pak začně vnímat jako přirozenou součást života a když ho nemá, začne strádat.“

 Chůze po horách je jednou z nejkrásnějších forem pohybu v přírodě. Nabízí nejenom fyzické vyžití, ale také možnost zklidnění mysli, užívání si krásných výhledů a prožitku z propojení s přírodou. Přestože se chůze v horách může zdát jako poměrně nenáročná aktivita, ve skutečnosti klade na naše tělo poměrně vysoké nároky, a to zvláště při sestupech. Proč se při chůzi do kopce tak zadýcháváme? Jak působí horská turistika na naše svaly? A proč je pro náš organismus větší zátěží chůze z kopce?

„Během pohybové aktivity dochází k mikrotraumatům, mikrotrhlinkám. Když jdeme do kopce, je to pro nás náročné, ale daleko větší stres pro náš organismus je chůze dolů. Brzdíme svou hmotnost, používáne tzv. excentrickou svalovou kontrakci brzdivou a ta má daleko větší negativní efekt na svalová vlákna.“

Molekulární vodík je nejmenší a nejjednoduší molekula ve vesmíru. Přesto se jeho účinky na lidské zdraví ukazují jako ohromující. V přírodě se vodík objevuje běžně, ale jeho vědecké využití k regeneraci organismu a zlepšení sportovního výkonu je poměrně nové. Molekulární vodík může být tím pravým tajným trumfem, který potřebujete na cestě ke štíhlejší postavě. Při pravidelné konzumaci stimuluje metabolismus a podporuje spalování tuků. Zároveň snižuje oxidativní stres, který bývá spojován s náchylností k ukládání tuků, a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Jak zlepšit regeneraci po sportu pomocí vodíku? Jak efektivně pálit tuky, když se pustíme do hubnutí a pohybu? A jak celkově nakopnout tělo k vyššímu výkonu, cítit se plní energie a zároveň hýčkat svou imunitu?

„Molekulární vodík mě nepřestává fascinovat svojí univerzálností a výjimečnými účinky, které ocení jak profi sportovci, tak i chronicky nemocní lidé. Jsem si jistý, že molekulární vodík nám ještě nevydal všechna svá tajemství.“

MICHAL BOTEK

Docent Michal Botek patří mezi špičkové odborníky v oblasti fyziologie, sportovní vědy a zdravého životního stylu. Jeho práce propojuje teoretické poznatky s praktickými aplikacemi, což ho činí vyhledávaným partnerem profesionálních sportovců, trenérů a zdravotnických institucí.

Působí jako garant výuky a výzkumu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zaměřuje na fyziologii zátěže a vliv molekulárního vodíku na lidské tělo. Je autorem mnoha vědeckých publikací s mezinárodním ohlasem a jeho odborná znalost inspiruje nejen sportovce, ale i širokou veřejnost.

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu