Od dětství jsme vychováváni k tomu, abychom byli hodní a poslušní. Abychom nevyčnívali, nezlobili, byli oblíbení. Výsledkem je, že si pak ale velmi často pleteme lásku a přijetí s nutností zalíbit se. A jakmile je v našem životě něco „moc“ – moc hlučné, moc emotivní, moc ambiciózní – rychle se stáhneme. Jen abychom nepůsobili „divně“ nebo „nevhodně“. Ale je tento model pro nás přínosný? Jak moc je důležité, co si o nás myslí ostatní? A proč máme potřebu se zalíbit?
„Není důležité, co si o nás myslí okolí. To, jak vypadáme, jestli splňujeme nějaké normy, jestli jsme dost chytré nebo dokonalé. Přesto na to často zapomínáme. Stále v sobě neseme starý program: buď upravená, pozdrav, buď hodná holčička. Ale my už nejsme malé holky. Nemusíme se řídit tím, co nám kdysi vštěpovali.“
Autenticita není drzost. Není to ani rebelství. Je to stav, kdy se přestáváme stylizovat do očekávaných rolí a dovolíme si být takoví, jací doopravdy jsme. Bez masky, bez filtru, bez potřeby schválení. Ale co když se to ostatním nelíbí? V čem spočívá opravdová autenticita? Co dělat, když má s námi někdo problém? A jak ho řešit?
„To, že má někdo problém se mnou, neznamená, že já ho musím řešit. A už vůbec to neznamená, že za něj nesu odpovědnost. Nenesu. Nejsem zodpovědná za to, co kdo cítí, jak co prožívá, ani co si nese v sobě. To jsou jeho emoce, jeho příběh a jeho práce.“
VLADIMÍRA PEKÁRKOVÁ
Vladimíra Pekárková (roz. Osadníková) je psychoterapeutka v akreditovaném výcviku (ČAP i MPSV), která se věnuje hluboké a citlivé práci s klienty na jejich cestě k sebepoznání a vnitřní rovnováze. Její přístup je postaven na laskavosti, empatii a hlubokém porozumění pro jedinečnost každého člověka. Vystudovala Sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde získala magisterský titul v roce 2020. Během studia se již aktivně věnovala přímé práci s klienty v Centru Anabell, kde v současnosti působí jako vedoucí ostravské pobočky a case manager projektů zaměřených na podporu lidí s poruchami příjmu potravy. Vlaďka se specializuje na klíčová témata, jako je sebepřijetí, budování vztahu k sobě a svému tělu, rozvíjení sebelásky a práce s vybranými psychiatrickými diagnózami. Významnou část její terapeutické práce tvoří oblast poruch příjmu potravy, kde pomáhá klientům porozumět hlubším příčinám jejich potíží, pracovat na vztahu k vlastnímu tělu a postupně obnovovat zdravý postoj k jídlu i k sobě samým. V psychoterapeutickém procesu využívá přístupy orientované na řešení (Solution Focused Approach - SFA), které staví na silných stránkách klientů a směřují k dosažení konkrétních řešení. Jejím cílem je být průvodkyní, která klientům pomáhá objevovat jejich vnitřní zdroje a možnosti, a společně hledat cestu k životu, ve kterém budou spokojení sami se sebou. V roce 2020 založila projekt Prostor pro duši, který poskytuje bezpečný prostor pro hluboké terapeutické procesy. Byla také Product Ownerkou projektu Safezóna, který propojuje pomoc dětem a dospívajícím v online prostředí a sdružuje několik organizací pod jednu "střechu". Kromě individuální práce s klienty se Vladimíra věnuje také lektorské činnosti a přednáší na vysokých a vyšších odborných školách. Její práce je pro ni natolik naplňující, že se od roku 2020 věnuje také volné noze, kde realizuje vzdělávací projekty a aktivně se pohybuje na sociálních sítích, kde sdílí své poznatky, inspiruje a pomáhá ostatním.